Extrémní test fotopasti PREDATOR–X

Spolek Prales dětem testoval v průběhu léta 2016 fotopast PREDATOR-X (Bodyguard SG 520), kterou nám dodala naše partnerská firma FOTOPAST.CZ s.r.o., která je hlavním dodavatelem fotopastí pro monitorovací program OKO TYGRA v ekosystému Leuser na Sumatře.  

Měli jsme za úkol otestovat tuto fotopast v červenci a srpnu 2016 v náročných podmínkách deštného pralesa v rezervaci Green Life na Sumatře.

Test vlhkosti

Vysoká vzdušná vlhkost, ranní mlhy, změny denní a noční teploty, kondenzace a tropické deště měly za úkol prověřit vodotěsnost kamery PREDATOR-X. Zajímala nás především vodotěsnost venkovního ovládání fotopasti. Nutno podotknout, že i přes úvodní pochybnosti venkovních ovládacích tlačítek se fotopast ukázala vlhkosti dostatečně odolná. Abychom dokázali lépe vyhodnotit odolnost vůči vlhkosti v náročných podmínkách deštného pralesa, tak by bylo vhodné fotopast vystavit dlouhodobějšímu umístění v terénu.

Test kvality obrazu

V porovnání s kvalitou obrazu u fotopasti UV595-HD je u PREDATOR-X o něco vyšší zrnitost obrazu především při denních snímcích. Jako většina fotopastí, má i PREDATOR-X problém s denním protisvětlem a rozdíly tmavších a světlých míst. V podmínkách stínu bez světelných rozdílů pracuje bez problémů. Černobílé snímání v horších denních světelných podmínkách je plně dostačující. Noční snímaní na menší vzdálenost je vyhovující, na vyšší vzdálenost přes 10 metrů chybí dostatečné nasvícení PIR. Fotopast PREDATOR-X spouští dostatečně rychle a zachycuje snímané objekty na vzdálenost i více než 10 metrů.  

Výdrž baterií

Na začátku monitorovacího testu byly v červenci vloženy do fotopasti PREDATOR-X 4 kusy lithiových baterií Energizer, které nebyly po celou dobu činnosti fotopasti měněny. Fotopast tak vydržela v režimu video měsíc a půl bez výměny baterií a výrazného úbytku energie. I tento fakt byl překvapující a splnil naše očekávání na výbornou.

Manipulace a jednoduchost nastavení fotopasti

Fotopast PREDATOR-X je velice jednoduše ovladatelná a díky venkovním ovládacím tlačítkům a displey je ideálně a přesně směrově nastavitelná.

Reakce zvířat na fotopast

Velikost fotopasti PREDATOR-X evidentně zvířata neruší tolik, jako větší model  UV595-HD. Význam menší velikosti PREDATOR-X spočívá především v bezpečnosti před odcizením lidmi. Fotopast PREDATOR-X se dá díky svým rozměrům lépe maskovat v terénu.

Reakce Spolku Prales dětem na využití fotopasti PREDATOR-X

Rozhodli jsme se fotopast PREDATOR-X zařadit do vybavení proti-pytlácké hlídky Tygří komando, které střeží rezervaci Green Life a hranice národního parku Gunung Leuser před pytláctvím a ilegálním dřevorubectvím. I přes drobný nedostatek zrnitějších záběrů v denních hodinách je tato fotopast vhodná pro monitorování pytláctví a umožňuje určení totožnosti závadových osob.

V roce 2017 hodláme rozmístit přibližně 10 fotopastí do problematických území na hranicích s národním parkem a zahájit tak cílený monitoring ilegálních vstupů pytláků do národního parku. Tato data budeme zpracovávat a předávat správě národního parku v Medanu. Cílem naší činnosti je eliminovat pytláctví v mimořádně významných oblastech mezi řekami Berkail a Sekelam, které jsou teritoriem kriticky ohrožených tygrů, slonů a orangutanů sumaterských.

Národní park Gunung Leuser a jeho unikátní fauna a flora si zaslouží tu nejpřísnější ochranu a mezinárodní spolupráci na boji proti pytláctví a nezákonnému dřevorubectví. 

Zpět na novinky

Novinky

visa